Tanlar İnşaat

Neden Isı Yalıtımı ?

Temelden çatıya uygulanan ısı yalıtımı tüm zahmete değer ! Değecek 7 neden:

1. Enerji Giderlerinden Tasarruf

Isı yalıtımı olmayan bir binanın çatı, temel ve duvarlarından %70’ e varan ısı kaybı yaşanmaktadır. Austrotherm ısı yalıtımı ile ısıtma/ soğutma giderlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlamak mümkündür. Isı yalıtımı için yapılan yatırım maliyetleri (yatırımın miktarına göre) 2-3 yıl içinde kendini amorti etmektedir.

2. Konforlu Yaşam

Evinizdeki huzur ve rahatlık için sadece dekorasyon ile renk uyumu yetmez, aynı zamanda oda sıcaklığı, çevre yüzeylerin ısısı (yansımalardan dolayı oluşan sıcaklık) ile nem oranı da önemlidir. Soğuk kış aylarında eski ve yalıtımsız bir binada oda sıcaklığı ile dış duvarların iç yüzeylerinde önemli farklılıklar ( örn. 21 derece) oluşabilmektedir. Bu durumlarda ortama soğuk havanın yansıması ile birlikte, pencereler sıkı sıkıya kapalı olduğu halde bir esinti hissedersiniz. Austrotherm yalıtım malzemeleri ile yalıtılmış bir bina , yaz/ kış ideal oda sıcaklığına sahip olur. Aynı zamanda doğru malzeme ve doğru yalıtım ile sağlığa zarar verici küflenme riski de asgariye indirilmiş olur.

3. Hava Kirliliğine ve İklim Değişikline Karşı Önlem

Binaların ısıtma ya da soğutma işlemleri, atmosfere zararlı CO2 salınımlarının üçte birinden sorumludur. Eski ve yeni binaların Austrotherm yalıtım malzemeleri ile yalıtılması, atmosfere yayılan karbondioksit ( CO2), kükürtdioksit ( SO2) ve diğer gazları azaltılmış olacağından ısı yalıtımı, küresel ısınma ve çevre felaketlerine karşı alınabilecek en etkili önlemlerden biri olmaktadır.

4. Katma Değer Yaratmak

Kendi dört duvarımız en önemli yaşam hedeflerimizden birisidir. Gayrimenkul mülkiyeti özellikle de ekonomik belirsizlikler zamanında değerli bir yaşam dayanağıdır. Isı yalıtımı sayesinde bir evin değeri daha da arttırılmaktadır. Enerji fiyatlarının hızla artan perspektifi karşısında, dış cephe, çatı ve tavanlara uygulanan ısı yalıtımı en önemli değer koruma ve sağlama tedbirlerinden biri haline gelmektedir. 01.01.2011 tarihinde zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi binaların enerji verimlilik seviyelerini örneğin buzdolaplarında olduğu gibi bir renk sistemi ile tanımlamaktadır.

5. Güvenli Olmayan Enerji Kaynaklarından Bağımsız Olmak

Rusya ile Ukrayna arasındaki gaz krizi, belirsiz enerji kaynaklarına güvenilemeyeceğini göstermiştir. Isı yalıtımı bu tür yabancı enerji kaynaklarına daha az bağımlı olma güvenini sağlamaktadır. Böylece Austrotherm yalıtım malzemeleri belirsiz ve güvenilir olmayan enerji kaynaklarından bağımsız olmayı sağlamaktadırlar.

6. Teşvikler

Enerji verimliliği kapsamında binalara yapılmak istenen ısı yalıtımı projesi için bankalar aracılığı ile 0 faizli kısa vadeli ve düşük faizli uzun vadeli kredi desteği sağlanmaktadır.

7. Yaz Aylarında Dahi Ferah ve Rahat

Profesyonel bir ısı yalıtımı, kışın alanları sıcak tutar, yazın ise yapı elemanları üzerinden dışarıdaki aşırı sıcakların içeri nüfus etmesini engeller. Ayrıca bir binanın soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.

Kaliteli Ürün, Kaliteli Hizmet

www.tanlarinsaat.com